Problem podwyższonego stężenia związków żelaza i manganu dotyka zazwyczaj gospodarstw domowych, korzystających ze studziennego ujęcia wody. Zastosowanie odżelaziaczy i odmanganiaczy pozwala na całkowite usunięcie niepożądanych związków i wszystkich ich następstw, takich jak rdzawe osady i nieprzyjemny zapach wody. Filtry odżelaziające są oszczędne i niemal bezobsługowe.
Odżelazianie wody to zamiana występujących w wodzie związków żelaza w postaci rozpuszczonej w związki nierozpuszczalne, które są zatrzymywane na złożu filtracyjnym. Warunkiem koniecznym w tej technologii jest napowietrzanie wody. Stosując napowietrzanie usuwa się dwutlenek węgla oraz nasyca wodę tlenem.
Usuwanie żelaza i manganu wymaga precyzyjnego określenia stopnia zanieczyszczenia wody. Proces ten przebiega z wykorzystaniem wstępnego utlenienia. Napowietrzenie wody rozpoczyna proces wytrącania się żelaza i manganu. Zanieczyszczenia zatrzymywane są złożu filtracyjnym, które dodatkowo wspomaga utlenianie.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich złóż filtracyjnych możemy redukować żelazo i mangan bez napowietrzania. Przy niewielkich przekroczeniach można stosować złoża wykorzystywane do zmiękczania wody. Przy większych przekroczeniach należy stosować złoża jonowymienne lub złoża regenerowane nadmanganianem potasu.