Złoża filtracyjne przeznaczone do uzdatniania wody w zróżnicowanych procesach. Dobierane są na podstawie fizykochemicznej analizy wody, złoża zapewniają skuteczną pracę stacji uzdatniania wody. Rodzaj zastosowanego złoża determinuje docelowe przeznaczenie filtra do wody. W ofercie dostępne złoża: zmiękczające, odżelaziające i odmanganiające, multifunkcyjne, węglowe, sedymentacyjne i inne.
Złoża zmiękczające, które usuwają rozpuszczone w wodzie związki wapnia eliminując problem kamienia kotłowego w rurach i osadów na armaturze. Występują w postaci specjalnych żywic jonowymiennych, których działanie polega na wymianie soli wapnia i magnezu na jony sodu.
Złoża, które aplikowane są do odżelaziaczy wody. W skuteczny i ekonomiczny sposób eliminują związki żelaza oraz mogą obniżać zawartość manganu w wodzie. W zależności od rodzaju złoża, wymagają regeneracji chemicznej lub jedynie okresowego przepłukiwania strumieniem wody.
Posiadają właściwości katalityczne dzięki czemu skutecznie redukują zbędne związki manganu z wody. Pozwalają również na częściową redukcję żelaza. Występują dwie wersje złóż – wymagające napowietrzania lub niewymagające napowietrzania.
Złoża demineralizujące używane są do produkcji wody o wysokim stopniu czystości chemicznej. Mogą być stosowane bezpośrednio do demineralizacji wody surowej lub jako dodatkowy stopień filtracji po systemie odwróconej osmozy. Umożliwiają całkowitą redukcję przewodności.
Łączą w sobie możliwości kilku rozwiązań w zakresie uzdatniania wody. Projektowane są w taki sposób, aby usunąć większość zanieczyszczeń z wody w pojedynczym systemie filtracyjnym. Starannie dobrana mieszanka gwarantuje wysoką skuteczność w przypadku umiarkowanych stężeń: żelaza, manganu, jonu amonowego i związków organicznych. Umożliwiają także redukcję stopnia twardości.
Pozwalają na regulację odczynu wody. Doprowadzenie odczynu do naturalnego poziomu zmniejsza zawartość metali ciężkich w wodzie oraz eliminuje ryzyko korozji. Złoża neutralizujące często powodują wzrost twardości wody uzdatnianej.
Złoża sedymentacyjne filtrują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, rdza, cząsteczki rdzy i korozji, obniżając tym samym mętność wody. Wymiary ziaren złoża zapewniają małą stratę ciśnienia w trakcie filtracji wody.
Węgiel wykazuje bardzo wysoką zdolność adsorbowania chloru w wodzie poprawiając jej walory organoleptyczne. Zalecany jest do usuwania barwy, rozpuszczonych związków organicznych oraz substancji, które powodują niepożądany zapach i smak.
Środki chemiczne używane do przywrócenia złożom ich naturalnych właściwości, które tracą w czasie filtracji wody. Okresowa regeneracja złoża konieczna jest w celu zapewnienia efektywnej pracy urządzenia uzdatniającego wodę.