Złoża sedymentacyjne używane są w filtrach narurowych i kolumnach filtracyjnych, a ich przeznaczeniem jest zatrzymywanie mechanicznych zanieczyszczeń obecnych w instalacji wodnej. Filtry ze złożem sedymentacyjnym stosuje się jako samodzielny proces filtracji, lub jako jeden z jej etapów. Zaleca się stosowanie filtrów ze złożem sedymentacyjnym przed innymi stacjami uzdatniania wody.
Naturalne złoże zeolitowe w postaci granulek krzemianu glinu przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń sedymentacyjnych. Powstaje w wyniku erupcji wulkanu i cechuje się najwyższą skutecznością w filtracji cząstek mechanicznych. Dzięki dużej porowatości, złoże wychwytuje sedymenty całą powierzchnią granulek. Mieszanka jest nierozpuszczalna i odporna na ścieranie, dzięki czemu nie wymaga okresowego uzupełniania. Złoże stosowane jest przede wszystkim do klarowania wody - eliminuje zanieczyszczenia mechaniczne o wielkości 3-5 mikronów, dodatkowo usuwając iły i zawiesiny koloidalne. W porównaniu z tradycyjnym złożem kwarcowym usuwa nawet trzykrotnie większe ilości sedymentu.
Filtracyjne złoża kwarcowe przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń natury sedymentacyjnej. Skutecznie radzą sobie z usuwaniem cząstek mechanicznych, zawiesin i osadów. Stanowią najpopularniejsze medium stosowane w mechanicznej filtracji wody powierzchniowej i podziemnej. Złoże charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i całkowitą biernością w stosunku do uzdatnianej wody (nie rozpuszcza się z upływem czasu). Zanieczyszczenia mechaniczne zatrzymywane są na ziarnach krystalicznej krzemionki, i usuwane w procesie płukania wstecznego. Kwarcowe złoża filtracyjne nie wymagają środków chemicznych do regeneracji.