Wprowadzanie innowacji w przypadku działalności sieci ciepłowniczych oraz elektrowni obecnie jest jednym z podstawowych celów wielu państw na całym świecie. Podejmowanie takich inicjatyw jest w stanie przynieść wiele istotnych korzyści z punktu widzenia przedsiębiorstw. Jednym z takich działań jest uzdatnianie wody stosowanej w branży. Woda o właściwych parametrach jest w stanie zagwarantować liczne korzyści dotyczące stanu urządzeń, zapewnić szybki zwrot inwestycji, a także optymalizuje koszty procesów produkcyjnych.
Utrzymanie właściwej jakości wody ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ciepłowni oraz elektrociepłowni. Dobra jakość wody przekłada się na wydłużenie żywotności istotnych komponentów wchodzących w skład sieci ciepłowniczej. Mowa tu między innymi o: przewodach rurowych, kotłach, wymiennikach ciepła. Stosowanie wody najwyższej jakości przykłada się do szybszego zwrotu inwestycji, większej pewności efektywnego i bezawaryjnego przebiegu procesów, a także na większe oszczędności.
Uzdatnianie wody z wykorzystaniem różnorodnych metod jest zazwyczaj koniecznością. Woda stosowana w ciepłowniach i elektrociepłowniach powinna być wodą zdemineralizowaną, charakteryzującą się właściwym odczynem pH, wolną od zanieczyszczeń mechanicznych, o niewielkiej zawartości tlenu. Woda odpowiedniej jakości pozwala na ochronę instalacji przed odkładającymi się osadami oraz przedwczesną korozją. Uszkodzenie rur mogłoby doprowadzić do wycieków, trudnych do wykrycia oraz kosztownych w naprawie.
W uzdatnianiu wody do zastosowań w ciepłowniach oraz elektrociepłowniach najczęściej wykorzystuje się proces odżelaziania oraz odmanganiania wody. Demineralizacja może być przeprowadzona z zastosowaniem przemysłowej odwróconej osmozy ze wstępnym zmiękczaniem wody. Stacje uzdatniania wody zawsze są dostosowywane w taki sposób, aby woda miała niezbędne parametry, ale przy tym samo działanie było ekonomiczne i niezmiennie wydajne, natomiast całość jak najbardziej wygodna w obsłudze.
Kwestia właściwego dostosowania wody do potrzeb jest szczególnie istotna w przypadku kotłów i turbin przeznaczonych do produkcji ciepła. Są to urządzenia cechujące się bardzo dużą wrażliwością na rozpuszczone w wodzie sole, a także inne cząsteczki. Redukcja tego typu zanieczyszczeń z wody ma bardzo duże znaczenie w odniesieniu do żywotności, wydajności, eksploatacji oraz bezpieczeństwa całego systemu. Projekty stacji uzdatniania wody, wykonywane przez nas do ciepłowni i elektrociepłowni, konsultujemy na każdym etapie.