Uzdatnianie wody do obiegów chłodniczych niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim uzdatniona woda ochrania instalację przed rozwojem mikroorganizmów. Ponadto są to dla przedsiębiorstwa o wiele niższe koszty eksploatacyjne i brak wydatków na awarie czy konserwacje komponentów, do czego mogłoby dojść przez osad, muł czy kamień, który mogłaby pozostawiać po sobie zanieczyszczona woda. W dodatku nie ma obaw o spadki intensywności chłodzenia oraz ryzyka powstawania korozji. Wszystko dzięki wodzie najwyższej jakości!
Wśród zastosowań chłodniczych możemy się spotkać ze skraplaczami powietrznymi, wodnymi, natryskowo-wyparnymi. Skraplacze wodne występują z otwartymi lub zamkniętymi obiegami wody chłodzącej. W obiegach zamkniętych najczęściej niezbędne jest wykorzystanie wody zmiękczonej lub demineralizowanej. Jest wykorzystywana w układach do napełniania systemów, które zostały wykonane z tworzyw o dużej odporności na korozję. W niektórych przypadkach niezbędna okazuje się poprawa parametrów wody także pod innym kątem.
Woda wykorzystywana w obiegach chłodniczych przede wszystkim nie powinna uszkadzać elementów układu chłodniczego. Wytyczne związane z właściwościami wody obiegowej regulują konkretne przepisy, jednak zalecenia producentów mogą od siebie odbiegać. Wynika to z wykorzystania różnych typów materiałów konstrukcyjnych, Przy dobieraniu jakości wody należy więc brać także pod uwagę wytyczne inżynierów oraz producentów. Woda w obiegach chłodniczych powinna być całkowicie pozbawiona mętności.
Oprócz wyżej wymienionych wytycznych, bardzo ważne jest także, aby woda charakteryzowała się neutralnym zapachem. Zawartość substancji organicznych powinna być stosunkowo niska, ponadto nie może zawierać mikroorganizmów. Uzdatnianie wody w obiegach chłodniczych niesie ze sobą liczne korzyści. Przede wszystkim jest to mniejsze ryzyko powstania korozji. Osad z zanieczyszczonej wody może pozostawać na powierzchniach, co stanowi środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Z czystą wodą można tego uniknąć.
Priorytetem w przypadku doboru najlepszej stacji uzdatniania wody jest przeprowadzenie kompleksowej analizy wody. Rozwiązania powinny być dobierane indywidualnie do każdej placówki. Do najczęściej stosowanych sposoów należą: usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, usuwanie kamienia kotłowego oraz biofilmu. W przypadku klimatyzacji do uzdatniania wody najczęściej wykorzystywane są systemy odwróconej osmozy. W niektórych przypadkach dodatkowo zakładane są systemy dezynfekujące.